Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Diş Apseleri Boyunda Beze Oluşmasına Neden Olur Mu?

Bezeler (lenf nodları) dışarıdan vücudumuza giren mikroorganizmalara karşı vücudun savunma yapılarıdır. İnsan vücudunda boyunda, koltuk altında, kasıklarda, ensede, kulak çevresinde, dirsek bölgesinde, karın içi organlar ile göğüs boşluğunda yerleşmişlerdir. Bulaşıcı hastalıkların seyri esnasında bezeler büyüyebilir.  Bazı kanser türleri veya benzeri ciddi rahatsızlıklarda da lenf nodları şişebilir. Erken tanının konması çok fazla önem arz etmektedir.

Lenf nodunun (bezenin) ağrılı, hassas ve kızarık olması; iltihaplı bir olayı işaret eder. Tıpta lenf bezinin büyümesine ‘Lenfadenopati’ adı verilmektedir. Lenfadenopati; fiziki inceleme sırasında sık karşılaşılan bir bulgudur. Hastaların çoğunda boyun, koltuk altı ve kasık lenf nodları ele gelebilir. Çoğu zaman büyümüş bezeler, o bölgede oluşan enfeksiyonun sonucu olur.  Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu, tonsillit, farenjit, otit, konjuktivit, diş eti enfeksiyonları, diş abseleri, ağız içi aftlar, deri enfeksiyonları, alt solunum yolu enfeksiyonları, el, kol, bacak, ayak, parmak enfeksiyonları, genital ve anal bölge enfeksiyonları ilgili bölgenin lenf bezlerinin büyümesine neden olurlar.

Boyunda beze oluşmasının yani lenf nodlarının büyümesinin diş hekimliği açısından en önemli yönü diş apselerinin bu büyümelere neden olabilmesidir. Diş absesi; bakterilerin köke ve çevre kemiğe yayılan enfeksiyonu sonucu oluşur. Apse şayet kemiğe kadar geçmişse genellikle diş kayba uğrar. Hatta geç müdahale edilirse yan dişler ve dokular da tehlike altına girer. Meydana gelen iltihap, diş eti üstünde şişme ya da içi irin dolu bir yaraya sebep olabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi boyun bölgesinde oluşan bezeler (lenf nodları)  diş abseleri gibi tedavisi çok basit rahatsızlıklar nedeni ile oluşmuş olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki;  daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Diş abseleri nedeni ile çenenizin altındaki veya boynunuzun ön kısmındaki lenf bezleri şişebilir ve enfeksi­yona bağlı olarak ateşiniz yükse­lebilir. Diş ağrısı ve çene hareketlerinde çok şiddetli  ağrı diş apsesinin en temel belirtisidir. Diş apseniz olduğunu düşünüyorsanız, en kısa sürede diş doktorunuza danışmanızı ve tedavi olmanızı tavsiye ederim.