Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Ani Başlayan Diş Ağrısının Sebebi Nedir?

Ani ve şiddetli başlayan diş ağrısının en sık görülen nedeni diş çürüğünün ilerlemesi ve mikroorganizmaların diş özüne ulaşmasıdır. Diş özü dişin canlı kısmıdır. Çürük bu bölgeye ulaştığında yapılacak tedavi kanal tedavisidir.

Gece başlayan ağrı nasıl dindirilebilir?

Günümüzde birçok şehirde 24 saat hizmet veren diş klinikleri bulunmaktadır. Özellikle birçok özel hastanenin diş kliniği birimlerinde nöbetçi diş hekimleri hastalara yardım edebilmektedir. Çürük nedeni ile oluşan aşırı ağrılı durumlarda nöbetçi diş hekimi en fazla 20 dakika sürecek bir müdahale ile ağrınızın kesin olarak çözülmesi sağlayacaktır.

Gece ani başlayan diş ağrısı kimi zaman ağrı kesiciler alınarak dindirilebilirken, bazı durumlarda alacağınız en etkili ilaçlar dahi ağrınızı dindiremez. Birçok ağrı kesici alıp uykusuz bir gece geçirmektense, gece hizmet verebilen bir diş kliniğine gitmek daha akla yatkın bir çözüm olabilir.

Gece vakti diş hekimine ulaşma imkanınız yoksa evde diş ağrısını dindirmek için neler yapabiliriz?

Öncelikle ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmelidir. Ardından da soğuk su ile ağız içerisinde gargara yapmak ağrınızı hafifletebilir.
Diş hekimine gitmeden önce ağrı kesici ilaç alınabilir. Ağrının şiddetine ve ilacın çeşidine bağlı olarak alınacak ilacın sayısı arttırılabilir. Ancak bazı ağrı kesiciler çok şiddetli mide rahatsızlıklarına sebep olabileceği için dikkatli davranılmalıdır. Mümkünse hangi ağrı kesicinin kullanılacağı ve kaç tane alınabileceği konusunda bir hekime danışılmalıdır. En azından prospektüs okunmalıdır.

Ağrıyı dindirmek için neler kesinlikle yapılmamalıdır?

Diş üzerine aspirin, karanfil, tütün, kolonya, rakı gibi maddeler uygulanmamalıdır. Çünkü bu gibi maddeler diş etinde tahrişlere neden olur. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır ayrıca diş ağrısının dinmesine asla yardımcı olmayacaktır.
Ani başlayan diş ağrısını dindirmek amacıyla yapılan bir diğer yanlışlık da antibiyotik kullanmaktır. Antibiyotikler asla ani başlayan diş ağrısını dindiremezler. Ani başlayan diş ağrısını azaltmak için yapılması gereken ağrı kesici alıp, en kısa zamanda diş hekimine gitmektir.
Tedavi amacı ile diş hekimine gittiğinizde hekim gerekli görürse size uygun antibiyotiği verecektir.
Unutmayınız ki, ani başlayan ağrının dinmesi sonucu diş hekimine gitmeyi ertelemek dişinizi kaybetmenize neden olacaktır.