Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Sinus Lifting

Sinus lift operasyonu üst çene arka bölgede sinus tabanının kaldırılması ameliyatıdır. Üst çenede azı dişleri erken kaybedildiği zaman maksiller sinus negatif hava basıncı nedeni ile aşağı sarkar ve çene kemiğinin erimesine neden olur. İmplant yerleştirmek için yeterli uzunlukta kemik kalmaz. Kemik elde etmek için sinus membranı nazikçe yukarı itilir ve aradaki boşluk kemik tozu ilavesi ile doldurulur.

Kapalı teknik

İmplant yerleştirilecek sahada kemik miktarı azalmıştır. Ancak 3-4mm’e kadar bir yükseltme yeterli olacak ise tercih edilir. Kapalı teknik implant yerleştirilirken uygulanır. Elde edilen kemik miktarı daha azdır ama implant için yeterlidir. Kemik oluşumu için ayrıca bekleme süresine ve 2.cerrahiye gerek yoktur. Sadece 3 aylık implant-kemik kaynaşması beklenir.

Açık Teknik

İmplant yapılacak sahada kemik erimesi ileri seviyede ise sinus memranı yan duvarı nazikçe açılır. Yan duvar taban olacak şekilde membran yukarı itilir, aradaki boşluk kemik tozu ile doldurulur. Kemik tozu ile çene kemiğinin kaynaşması için 6 ay beklenmesi gerekir. 6 ayın sonunda yeterli kemik ölçülür ve implant cerrahisi uygunlanır.

Her iki teknik de ileri cerrahi uygulamalarıdır. Tecrübeli ellerde çok kolay ve kısa süreli bir operasyondur. Hatta implant uygulaması için artık rutin bir cerrahi işlemdir. Ancak her işlemde olduğu gibi yüksek hekim tecrübesi, kontrolü sağlanmış sterilizasyon, uluslararası başarısı ispatlanmış kemik tozları (greft membrane) kullanımı başarı için şarttır.

Bu operasyondan sonraki 24 saat boyunca tükürmek, sıcak yeme ve içmeden kaçınmak gerekir. Buz kompres ödemi azaltacaktır. Buruna su çekmek, basıçla burunu temizlemek kesinlikle yasaktır. Ağız açık hapşırılmalıdır. Yüksek ısıda banyo, kardio sporları yapılmamalıdır.