Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Yaprak Porselen (Lamina) nedir ?

Lamina porselenler, özel yapıştırma tekniği ile ön dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacı ile kullanılan bir porselen restorasyon türüdür. Doğal dişi taklit eden laminalar sayesinde istenilen gülüşe çok kısa sürede ulaşılabilmektedir.

Nasıl yapılır?

Lamina estetik bir uygulamadır. Her estetik işlemde olduğu gibi kaliteli bir materyal ile özenle yapıldığında mükemmel sonuçlar verirken; aksi durumlarda telafisi zor sonuçları olur. Lamina uygulayacak hekimin mutlaka önceki vakaları sorulmalıdır. Eğer güven duyulup karar verilirse; ilk önce fotoğraf çekimi ile başlanır. İlk ölçüler alındıktan sonra seramist ile dişlerin 3D tasarımı yapılır. 2.randevuda bu 3D tasarım (wax-up) kişinin ağzında uygulanır ve sonuç; henüz dişlere hiçbir işlem yapılmadan kişiye gösterilebilir. Bu seansta kişiye çok uzun süre ayrılmasının nedeni; sonucun bir sürpriz olmaması içindir.

Ölçü seansı en kısa seanstır. Ölçüden elde edilen model üzerinde adeta bir ressam gibi ince laminalar kişiye özel ‘hand-made’ olarak üretilir. Ölçüden sonraki seans prova olarak değerlendirilse de 3D tasarımın aynısı yapıldığı için bitim de yapılabilir. Eğer prova seansında düzeltmeler gerekiyorsa ertesi gün bitim yapılır. Yapıştırma seansı en önemli randevu günüdür. Yapıştırma seansından sonraki randevuda kontrol ve fotoğraf çekimi ile tedavi sonlanır.

Diğer porselen restorasyon türlerine göre avantajı nedir?

Lamina porselen uygulamalarında çok daha az diş kesimi yapılır. Hatta bazı durumlarda diş yüzeyi hiç kesilmeden lamina porselen uygulanabilir.

Günümüzde lamina porselenler en estetik ve doğal görünümü sağlayan materyaldir. Çok az diş kesimi yapıldığı için uygulandığı doğal dişin ışık geçirgenliğini yansıtır. İyi yapılan bir lamina restorasyon doğal dişten ayırt edilmez.

Kimlere Uygulanabilir?

Diş renginden memnun olmayan veya ilaç kullanımı sonucu diş yüzeyinde renkleşmeler olan kişilerde,
Aralarında boşluk bulunan ayrık dişlerin birleştirilmesinde,
Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
Ön dişlerde bulunan eski ve renkleşmiş dolguların değiştirilmesinde,
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir.
Diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen kuron yaptırmamış olan kişilere uygulanabilmektedir.
Porselen laminalar dişeti sağlığı iyi olan kişilere veya sağlıksız dişetlerine sahip kişilere dişeti sağlığı kazandırıldıktan sonra uygulanmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular


Porselen laminalar yapılmadan önce oluşabilecek değişiklikleri görebilir miyiz?

Laminaların hazırlık aşamasında dişlere hiç dokunulmadan gecici materyaller ile (wax-up) ağızdaki bitmiş hallerini (3D tasarım) önceden göstermek mümkündür. Gecici materyaller, uygulanacak porselen laminaların birer kopyasıdır. Bu aşamada yüzünüze uygun diş şekli, formu ve rengi belirlenir. İstenilen değişiklikler yapılır. Yani dişlerinize hiçbir müdahelede bulunmadan dişlerinizde oluşturulacak değişikliği diş hekiminiz size gösterebilir.


Lamina porselenlerin ömrü ne kadardır?

Lamina porselenler iyi bir ağız bakımıyla özenle kullanıldığında 15-20 yıl sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı dirençlidirler. Dişeti hastalıkları bu süreyi kısaltabilir. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.


Lamina sonrası ısırarak yemek yiyebilir miyim?

Laminalar çok üstün bir teknoloji kullanılarak dişlere yapıştırılır. Uyumu iyi olan ve yapıştırma seansında hata yapılmamış bir laminanın dişten çıkıp düşmesi imkansızdır. İyi yapıştırılmış bir lamina aynı doğal diş gibi hissedilir. Doğal olarak her ısırma yapılabilir. Tek istenen sert gıda ya da cisimleri koparma hareketinden sakınmaktır. Dişinizi kıracak bir travma laminayı da kırar.


Dişlerim hiç kesilmeden lamina yapılabilir mi?

Gelişen teknikler ile ‘prepless laminate’ denen kesimsiz lamina yapmak mümkündür. Ancak diş yapısının bu özel durum için uygun olması gerekir. Genellikle aralıklı diş yapısı olanlara yapılır.