Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Cam Seramik Kuronlar (Empress, E-max)

Klasik metal destekli porselen kuronlar, metal alaşım üzerine porselen işlenerek hazırlanır. Bu alt yapı gri renktedir. Gri alt yapı üzerine diş rengine uygun porselen işlenir. Ancak son yıllarda gelişen teknoloji ile üretilen kuronlarda alt yapı empress adı verilen cam seramikler ile sağlanmaktadır. Alt yapı olarak kullanılan cam seramiğin rengi beyazdır. Üzerine diş rengine uygun porselen işlenmektedir.

Özellikle ön diş restorasyonlarında cam seramik kuronlar tercih edilmelidir. Cam seramik kuronlar alt yapılarında metal bulundurmadıkları için ışık geçirgenlikleri çok fazladır. Bu sayede diş hekiminin dahi muayene yapmadan ayırt edemeyeceği doğallıkta dişler yapmak mümkün olur. En estetik kuronlar, cam seramik ile yapılır. Zirkonyadan da daha fazla estetik görüntü sağlanır. Hem zirkonya hem de cam seramiklerde metal kuronlarda görülen dişetinde gri çizgi gözükmez.

Ön dişlerde cam seramik kullanılırken; çiğneme basıncının yüksek olduğu azı dişlerinde zirkonya tercih edilmelidir. Çünkü cam seramikler çok estetik olmasının yanında kırılgan yapıdadır. Cam seramikler üretilirken CAD-CAM teknolojinden yararlanılır. Ancak fabrikasyon bir üretimde estetikten bahsetmek mümkün olmaz. Cam seramikler mutlaka tecrübeli bir hekim tarafından ölçü alındıktan sonra, sanatçı bir seramist tarafından kişiye özel ‘hand made’ olarak üretilir.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Cam seramikler yeni bir estetik malzeme midir?

Cam seramikler kaplamaların kullanımı çok eskilere dayanır. ilk estetik diş malzemesi üretimi 1960’lı yıllarda başlamıştır. Çok kırılgan olan ilk üretimler zamanla daha çok diş minesi doğallığında üretilmiştir ve kırılganlık da azalmıştır. Ayrıca yapıştırma tekniğindeki bilimsel gelişmeler bu malzemelerin daha güvenilir kullanılmasını sağlamıştır.

Cam seramikler kendi doğal dişim gibi durur mu?

Cam seramik yapısında kristal yapı içerirler. Doğal diş minesinin kristal yapısı ile benzerlik gösterir. Işık geçirgenliği (translusens) aynıdır. Dolayısıyla aynı renk, form ve ışık geçirgenliğinde diş yaplabilir. Özellikle ön dişlerde tercih edilir.

Cam seramikler pahalı mıdır?

Cam seramikler, zirkon kaplamalar gibi ithal mazlemelerdir. Maalesef kur artışından etkilenir. Seramistin üretimi dolayısıyla masraflı olur. Bu da diş hekimize yansır. Ancak estetik bir çalımanın kaliteli olması kullanılan malzemeye, uygulayan ekibin hastasına ayrdığı zamanın uzun olmasına bağlıdır.