Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Yirmi Yaş Diş Çekimi

20 yaş dişleri çoğu zaman tam gömülü ya da yarı gömülü çene kemiği içerisinde kalır, varlığı diş röntgeni ile tespit edilir. Ender de olsa düzgün olarak çenede yer almış 20 yaş dişi olabilir. Doğru pozisyonda yerini almış 20 yaş dişin çekilmesine gerek yoktur. Ancak eğri çıkmış veya çıkmaya çalışan bir yirmi yaş dişi yanındaki dişe zarar verebileceği düşünülüyorsa çekilmelidir. Kemik içerisinde tam gömülü kalmış ancak hastaya hiçbir ağrı veya rahatsızlık vermeyen yirmi yaş dişleri röntgen alınarak kontrol edilmelidir. Gömük kalmış her dişin kist oluşturabilme ihtimali olduğu unutulmamalıdır.

20 yaş dişlerinin zararları nelerdir?

· Öndeki dişleri sıkıştırarak çapraşıklığa neden olabilirler.
· Doğru fırçalanamadığı ve çiğnemeye de katılmadığı için çürüyebilir ve öndeki dişte çürüğe neden olabilirler.
· İltihap oluşturup şiddetli ağrılara ve şişliğe neden olabilirler.
· Oluşan iltihap, kana karışıp; kalp, böbrek, beyin, eklemler gibi organlara yerleşebilir ve hayati tehlike yaratabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 

Yirmi yaş dişlerin çekilmesi için en uygun zaman nedir?

Gömük ve kötü pozisyonlu bir 20 yaş dişi rahatsızlığa yol açsın ya da açmasın 14 ila 22 yaşları arasında çekilmelidir. Erken yaşlardaki operasyonlar daha kolay gerçekleştirilir ve iyileşme daha çabuk olur. İleriki yaşlarda operasyonlar zorlaşır ve iyileşme dönemi uzar.

Ağrı veya şişlik oluştuğunda antibiyotik kullanmak doğru mudur?

Ağrı veya şişlik oluşması iltihap oluştuğunu gösterir. Bu durumda diş hekimi çekim öncesi hastasına uygun antibiyotiği önerecektir. Antibiyotik kullanımı bitmeden diş çekimi yapılmalıdır. Antibiyotik kullanımına bağlı olarak şikayetlerin geçmesine aldanılmamalı ve diş çekiminden vazgeçilmemelidir. Aksi halde şikayetler daha şiddetli şekilde tekrarlayacaktır.

Diğer diş çekimlerinden farklı mıdır?

20 yaş dişinin çekimi için kullanılan anestezi çeşidi diğer dişler için kullanılanlar ile aynıdır. Dişin konum, şekil ve boyutuna bağlı olarak operasyon süresi ve kullanılan teknik değişebilir. Zor bir çekimden sonra hafif bir şişlik, ağrı ve kanama olabilir. Diş hekiminizin alacağı önlemler ve bulunacağı tavsiyeler yan etkileri minimalize eder.