Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Gençlerde Diş Estetiği Çok Önem Kazandı

Günümüzde genç bireylerin diş hekimini ziyaret amaçlarının başında estetik gereksinimler ön plana çıkmaktadır. Çünkü genç insan dişinin diş minesi daha şeffaftır ve dişlerin uçlarında mavi-beyaz renkte şeffaflıklar vardır. Minenin altındaki diş dokusu daha beyaz olduğu için dişler daha beyaz görünür. Bazen çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler nedeniyle dişlerde kahverengi renkleşmeler görülebilir. Gençlerde görülen diğer bir estetik problem de diş çapraşıklığıdır.

Diş hekimi orta yaştaki bireylere uyguladığı estetik düzenlemeleri gençlere uygularken daha farklı tedavi seçenekleri ortaya koyar.  Renkleşmiş dişlerin görüntüsünü porselen kaplama ile düzeltmek yerine öncelikle diş beyazlatma yöntemini tercih eder. Diş beyazlatma işlemi dişin kök gelişimi tamamlandıktan sonra uygulanabilir. Bugün 18 yaşın üstündeki bireylerde hiçbir zararı olmadan diş beyazlatma işlemi yapılabilir.

Diş çapraşıklığının düzeltilmesinde ise ortodontik tedavi ilk önce düşünülmesi gereken tedavidir. Günümüzde seramik braketler ile diş telleri çok daha az fark edilir bir görünüme sahip olmuştur. Ayrıca diş tellerindeki mekanik gelişmeler nedeniyle eskiden 2 yıldan önce bitmeyen ortodontik tedaviler çok daha kısa zamanda sonuçlanabilmektedir.

Genç bireylerde mümkün olduğunca diş minelerine herhangi bir zarar vermeden dişlerin uçlarında uygun olmayan kenarlar düzeltilebilir. Basit çapraşıklıklarda dişlerin sivri, uzamış kısımları diskler ile minimal düzeyde aşındırılır; eksik olan kısımlar da bonding yöntemiyle yerine konur. Bonding yöntemi son zamanlarda geliştirilen diş dolgularının genel yapıştırma yöntemidir. Bonding sisteminin diş dolgusundan farkı; doğal diş katmanlarıyla aynı renk ve aynı ışık geçirgenliği özelliğine sahip mikrofil yapıdaki estetik dolguların tabakalama metoduyla dişe uygulanmasıdır.  Çoğunlukla diş hekime yalnız bir defa gelişinde, dişin uyuşturulmasına gerek olmadan uygulanabilir.  Ayrıca gençlerde tedavi planı oluşturulurken farklı uzmanlık alanları ile beraber çalışılması daha yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.