Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Hamile kalmaya karar veren anne adayının, hamilelik öncesi bir diş hekimine başvurması en doğru yaklaşımdır. Hamilelik öncesi diş hekimine gidildiğinde ileride oluşabilecek sorunlar engellenir. Örneğin küçük çürükler, hiç belirti vermeden hamilelik sırasında ilerleyerek ağrı oluşmasına yol açabilir. Fakat çürük daha başlangıç halinde iken hekim tarafından temizlenirse sorun ilerlemeden çözülmüş olur. Ayrıca gerekli görülürse yapılacak olan diş taşı temizliği, hamilelik sırasında hormonların etkisi ile ilerleyebilecek olan dişeti hastalıklarının da önlenmesini sağlar. Böylece, anne adayı hamilelik sırasında yaşayabileceği streslerden uzaklaşmış olur.

Bazı hamileler bebeğe zarar gelebilir düşüncesi ile hamilelik esnasında diş hekimine gitmekten çekinirler. Ancak hamileliğin her aşamasında bebeğe ve anneye zarar vermeden yapılabilecek tedavi yöntemleri vardır. Hamileliğin ilk üç ayında bebek gelişimi en hassas evresindedir. Bu nedenle anneye acil tedaviler dışında müdahale yapılmaz. Ancak gerekli durumlarda diş hekimi, anneye ve bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla, tedavinin ikinci üç aylık döneme ertelenmesini sağlayacaktır.

İkinci üç aylık dönem; Dolgular, kanal tedavileri, diş taşı temizliği gibi işlemlerin güvenle uygulanabildiği bir dönemdir. Hamilelik öncesi diş hekimine gidilememiş ise bu dönem anne tarafından iyi değerlendirilmelidir.

Üçüncü üç aylık dönemde, aynen birinci üç aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında anneye müdahale etmekten kaçınılır. Emzirme döneminde diş hekimliği açısından anneye yapılacak müdahalelerin hiçbir sakıncası yoktur. Sadece kullanılabilecek bazı ilaçlara dikkat edilmelidir. Ancak bu dönem içerisinde annelerin kendilerine ayıracak pek fazla zamanı olmayacağı için ikinci üç aylık dönem iyi değerlendirilmelidir.

Hamilelik sırasında, dişetlerinin kanaması çok sık karşılaşılan bir sorundur. Belirttiğimiz gibi hamilelik sırasında diş etinde görülen kanamalar diş eti iltihabının belirtileridir. İleri derecede diş eti iltihabının erken doğum ve düşük ağırlıkta bebek doğurma riski oluşturduğunu unutmamalıyız. Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde diş hekiminize başvurarak iltihabın ilerlemesi engellemelidir.

Ağız sağlığı yaşamın her döneminde ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur ancak kadınların puberte, hamilelik, bebek emzirme ve menapoz döneminde bu konuya daha çok ilgi göstermeleri gerekmektedir.