Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Implant Uygulaması Neden Pahalıdır?

İmplant destekli protezler son yılarda diş hekimliğinde çok sık uygulanmaktadır. Kullanım kolaylığı sağlaması ve estetik gereksinimleri karşılamasından dolayı hastalar tarafından fazla tercih edilmektedir.

Uygun koşullar altında ve bilgili bir hekim tarafından yapıldığında implant cerrahisi güvenli bir işlemdir. Fakat implant cerrahi için son derece hijyenik koşullar gerekmektedir. Ayrıca hekim işlem öncesi yeterli bilgi ve beceriye sahip olmalı, hastasını dikkati bir şekilde incelemeli ve doğru planlama yapmalıdır. Aksi taktirde; yapılan implantın kaybı, çene kemiğinde iltihaplanma, yapılan protezin estetik gereksinimleri karşılayamaması hatta uygulanan protezi kullanamaması gibi sorunlarla karşılaşılabilr.

Kısacası implant cerrahisi önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hijyenik koşulların en üst düzeyde hazırlanması, hasta muayenesi sırasında tomografi gibi ileri radyografi tekniklerinden yararlanılması, kullanılan cerrahi metaryellerin büyük çoğunluğunun yurt dışından getirilmesi implant maaliyetini arttırmaktadır. En önemlisi doku  uyumu son derece iyi olan titanyum implantların üretimi ,yani hekimin alış fiyatı çok yüksektir.

Benim bir hekim olarak sizlere tavsiyem, uygun fiyatlı implant uygulamalarından kaçınmanızdır. Ucuz implant yaptırmak ancak gerekli koşullar sağlanmadığında mümkündür. Yanlış  veya eksik bilgi ile yapılmış bir implant yerine, aynı ücretle iyi yapılmış geleneksel bir protezi tercih etmenizdir. Çünkü implant cerrahisi ve planlaması hata kabul etmez, büyük sorunlara neden olabilir. Ancak maddi koşullarınız el veriyorsa sizlere öncelikle implant uygulamalarını tavsiye ederim. Doğru yapılmış bir implant doğal dişe en yakın konforu sağlayan tedavi seçeneğidir.

Sonuç olarak  her pahalı tedavi doğru tedavi demek değildir. Önemli olan iyi araştırma yapmanız ve implant uygulamalarının hassasiyet gerektiğini unutmamanızdır.

 

 

İmplantı vücudun kabul etmemesi gibi sorun olur mu?

Ortopedik cerrahide örneğin kol veya bacak  kırığının tedavisinde kemiğe titamyum vida yerleştirme ameliyatları çok rutin uygulanmaktadır.Ayrıca ortopedik cerrahide kullanılan vidaların boyutu , diş hekimliğinde kullanılan vidalardan çok daha büyüktür.Bu tür ameliyatlarda dahi vidayı vücudun kabul etmemesi gibi durum söz konusu değildir.Titanyum doku uyumlu,alerjik veya toksik etkisi olmayan bir materyaldir.

Ayrıca implant ile ilgili ilk çalışmalar 1800’lü yıllarda başlamıştır. Son 35 yıldır diş hekimliğinde güvenli bir yöntem olarak kabul edilmiştir ve çok sık  uygulanmaktadır.