Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now

Yüksek Tansiyonlu Kişiler Diş Tedavisi Öncesi Neler Yapmalı?

Yüksek tansiyon basit olarak yüksek kan basıncı demektir. Diş hekimi korkusu ya da kullanılan anestezik maddeler tansiyonunuzu yükseltebilir. Yüksek ya da düşük tansiyon şikayeti olan hastalar tedavi öncesi mutlaka bu konuda hekimlerini bilgilendirmelidirler. Böylelikle diş hekimleri hipertansiyon hastalarına gereken tüm önlemleri alarak hassasiyetle yaklaşabilirler. Diş hekimleri özellikle çe­kim, kesim vs. gibi zor ve uzun süren işlemler öncesinde tansiyonunuzu kontrol ederek tedavi işlemine başlarlar. Yüksek tansiyon hastaların randevularını özellikle sabah saatlerinde vermeye çalışırlar. Ayrıca tedavilerini mümkün olduğunca kısa zamanda tamamlamaya özen gösterirler. En önemlisi diş hekimleri yüksek tansiyon hastalarına  adrenalinsiz anestezik madde kullanarak tedavilerini gerçekleştirirler.

Yüksek tansiyonlu hastaların tedavi öncesi dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Öncelikle  randevu öncesi   mutlaka tansiyon ilacını almalıdır. Ardından hekime ulaşıldığında 10 dakika kadar dinlenilmenizi ve tedavinin bir saat öncesinde kahve, çay, sigara kullanmamanızı tavsiye ederiz. Kullanılan bazı ağrı kesiciler tansiyon ilaçları ile et­kileşime girerek, kullandığınız ilacın etkisini azaltabilir. Bu nedenle ilaç yazılırken diş hekiminizi kullandığınız ilaçları hatırlatabilirsiniz.

Diş tedavisi öncesinde; tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Şüphelenilen durumlarda tedavi ertelenmelidir. Ağrı varsa,  ona yönelik kısa süreli bir işlem yapılmalı daha geniş kapsamlı tedaviler için  tıp doktorunuzla görüşülmelidir. Doktorunuz gerekli görürse ek ilaç tedavileri yapılarak tansiyon kontrol altına alınmalıdır. Korku ve endişe tansiyonu arttıran faktörlerin başında gelir. Bu nedenle bazı durumlarda hastalara tedavi öncesi sakinleştirici ilaç verilmesi uygun görülebilir. Kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonlu kişilerde ideal diş tedavisi yapmak mümkün değildir.

İyi kontrol edilemeyen yüksek tansiyonlu hastalarda ağrı, stres gibi uyaranlara aşırı tepki söz konusu olduğundan; bu hastalarda diş tedavisi sırasında kan basıncı ani olarak yükselebilir. Ani kan basıncının artması ile kalp yetmezliği veya nadiren bir serebrovasküler olay (felç, kanama vb.) gibi sistemik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta hastaların bu konuda diş hekimine doğru bilgi vermesidir. Yüksek tansiyon şikayeti olan hastalar için diş tedavisi öncesi gerekli önlemler alındığında sorunsuzca diş tedavileri yapılabilir.